Wirtualizacja

Data:2020-12-30

 

 

Z biegiem lat i nabywania coraz większego doświadczenia zacząłem dostrzegać ograniczenia co do ilości posiadanych systemów operacyjnych na pojedynczej jednostce komputerowej. Każdorazowe restartowanie komputera i wybieranie z "boot managera" systemu do załadowania było już niewystarczające – zaistniała potrzeba posiadania równolegle kilku systemów operacyjnych, nie powiększając przy tym bazy sprzętowej. Co lepsze, biznes dostrzegł to znacznie wcześniej, niż ja. Chcąc zatem być konkurencyjny na rynku pracy, musiałem dowiedzieć się, o co w tym "chodzi" i jak to działa. Tak się akurat złożyło, że we właściwym czasie znalazłem pracę na stanowisku specjalisty/wdrożeniowca. Do moich głównych obowiązków należały między innymi zadania związane z wirtualizacją i to w bardzo zaawansowanych implementacjach. To był przełom. Mimo że dość późno rozpocząłem "przygodę" z tą technologią, bo dopiero w roku 2008, to moje umiejętności rosły w zastraszającym tempie - dosłownie wchłaniałem wiedzę jak gąbka i bardzo mi się to podobało.

Obecnie staram się implementować wirtualizację w niemal każdym środowisku. Tego typu rozwiązania zawsze sugeruję zarówno w średnim, małym, jak i nawet domowym segmencie. Daje to same plusy, chociażby w przypadku ochrony danych (backupu).

 

Platformy wirtualizacyjne:

Dziedzina
Poziom wiedzy
Proxmox (jestem oficjalnym dystrybutorem)
[zaawans.]
Hyper-V
[zaawans.]
Vmware
[zaawans.]
XEN Server
[dobry]
Microsoft System Center
[średni]
oVirt
[średni]
KVM
[średni]
OpenVZ
[średni]
Docker
[podstawy]
Virtuozzo
[podstawy]
Azure
[podstawy]
AWS
[podstawy]
Oracle Cloud
[podstawy]

 

Technologie:

Dziedzina
Poziom wiedzy
High Availability
[zaawans.]
Fault Tolerance
[zaawans.]
Failover Cluster
[zaawans.]
Storage virtualization
[dobry]
Distributed file system
[dobry]
Application virtualization
[dobry]

 

Nieodłącznym towarzyszem wirtualizacji są sieciowe przestrzenie dyskowe SAN/NAS, bez których nie można mówić o HA, vMotion, Failover, czy jakiejkolwiek rozproszonej technologii.